Maden

  Serko Madencilik San. ve Tic. Ltd. Şti.' ne ait Nevşehir ili, Mazı köyünde bims ( pomza) maden ruhsat sahasına sahip olup madencilik sektöründe faaliyet göstermektedirBims (pomza) cevherini üretmekte olup mevcut ruhsat sahaları, görünür rezerv, üretim kapasitesi ve ulaşım kolaylığıyla müşterilerimize en hızlı ve en kaliteli hizmeti vermeye devam edecektir.


  Üretilen cevher ham(tüvenan) ve elenmiş olarak temin edilebilir.
Yılların vermiş olduğu deneyim, hizmet ve kalite politikamızla bims cevherinde her türlü talebe cevap verebilecek kapasitede bulunmaktayız. Müşteri memnuniyeti düsturuyla çıktığımız bu yolda kalite ve güvenle anılır hale gelen şirketimiz sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına sürekli büyüyerek sektöründe söz sahibi, güçlü ve geleceğe güvenle bakabilen bir şirket haline gelmiştir.


  Pomza taşının kullanımı, günümüz teknolojisinde farklı endüstri alanlarında giderek artan bir eğilim sergilemektedir. Pomza, çoğunlukla inşaat sektöründe hafif yapı elemanı olarak kullanılmaktadır. Ancak, pomza taşının gerek kimyasal gerekse yapısal oluşum şekillerine bağımlı olarak, kullanımı değişik alanlarda gelişmektedir. Bu makalede, pomza taşı genel olarak tanımlanmakta ve pomzanın Türkiye açısından önemi ve endüstriyel kullanım olanakları hakkında özet bilgi sunulmaktadır. Pomza, gözenekli yapısı, hafifliği, yüksek izolasyon etkileri, atmosferik şartlara olağanüstü direnci ve yüksek puzzolanik aktivesi nedeniyle insanoğlunun kullana geldiği en eski doğal ve volkanik kökenli yapı malzemelerinden biridir. Antik Yunan ve Roma dönemlerinde pomzanın, amfitiyatrolar, tapmaklar, su kemerleri, hamamlar, mahzenler ve konut inşaatlarında yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.


  Pomzanın dünyada ve ülkemizde en yaygın kullanım alanı inşaat sektörüdür. Bununla beraber dünyada pek çok endüstri alanının vazgeçilmez hammadde kaynağı olmasına rağmen, ülkemizde tekstil sektörü haricindeki diğer endüstri alanlarında durum farklılık göstermektedir. Bu farklılık, ithallenmiş ürün halinde farklı ticari markalar olarak kullanılması ile daha pahalı alternatif ürünlerin kullanımı ve kullanım alanlarındaki endüstri dallarına hitap edecek işleme tesisleri ile ilgili yatırımların yok denecek kadar az olmasından kaynaklanmaktadır.

Bims Nitelikleri

Yerli Üretim
Yangına dayanıklı
Sağlamlık
Çevre dostu
Hafif
Kolay işçilik
Kolay sıva
Kolay tesitat
Direkt fayans
4 Mevsim yalıtım
Ses yalıtımı
Ekonomik
Nemi dengeler
Depreme dayanıklı